SDÍLEJ
Švédský obchod bez lidí běží na mobilní aplikaci

Také nesnášíte chození do supermarketů, kde je okolo vás spousta lidí, a než se dostanete k pokladně tak se neskutečně načekáte? Totální otrava. Ve Švédsku přišli s novým modelem obchodu, který je obsluhován kompletně skrze mobilní aplikaci a postrádá dokonce i pokladníka.

Obyvatelé města Viken si mohou stáhnout aplikaci do svých mobilů a vyrazit do nového obchoďáčku, kde jsou všechny transakce prováděny právě skrze smartphone. Tento obchod je otevřen 24 hodin denně a to bez pokladníka. Zákazníci si prostě vezmou do ruky mobil, přejedou po obrazovce prstem a bezpečnostní dveře od obchodu se jim otevřou. Všechny nákupy se provádí naskenováním čárového kódu mobilem a jsou vyfakturovány jednou za měsíc v souhrnném účtu.

Švédský obchod bez lidí běží na mobilní aplikaci
Švédský obchod bez lidí běží na mobilní aplikaci, zdroj: break.com

Obchod nabízí základní věci, které vám doma mohou běžně dojít, jako například chleba, mléko, vejce, dětské pleny atd. Tento obchoďáček nenabízí tabákové výrobky nebo jakékoli léčiva. Ve Švédsku je zakázáno prodávat alkohol v samoobsluhách, takže ten tu taky nenajdete.

Švédský obchod bez lidí běží na mobilní aplikaci
Švédský obchod bez lidí běží na mobilní aplikaci

Síť bezpečnostních kamer je rozmístěna tak, aby odradila zlodějíčky, zatímco alarm upozorní majitele v případě, kdy jsou dveře otevřeny déle než 8 sekund nebo když se je někdo snaží rozbít. Jediný zaměstnanec Ilijason se během dne stará o příjem zboží, které následně narovná do regálů a poté odchází a po zbytek dne nechává obchod žít svým vlastním životem.

Tento obchod je otevřen od letošního ledna a jediný problém, se kterým se Ilijason potýká, je naučit starší lidi zvyknout si na technologii, která je potřeba k nákupu v tomto specifickém obchodě. Zatímco někteří staříci si nejsou jisti co to vlastně dělají, ti kteří jsou ale na moderní technologie zvyklí tento obchod milují. Představte si, že nakupujete během chůze mezi regály, přijdete, vezmete zboží, naskenujete kód a odcházíte. Jen se bojím představy, jak by takovýto obchod dopadl v českém prostředí.